МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА
Међународна сарадња у области просторног планирања и урбанизма остварује се у складу са опредељењем Републике Србије за процес евроинтеграција, а за циљ има унапређење процеса планирања кроз усаглашавање показатеља и политика просторног и урбаног развоја и примену међународно установљених приоритета, стандарда и принципа. Међународна сарадња у датом контексту остварује се кроз различите активности међу којима се посебно могу издвојити следеће:
- Успостављање контаката и сарадње са релевантним међународним организацијама, као и међународним, националним и регионалним институцијама надлежним за питања просторног планирања и просторног и урбаног развоја;
- Учешће у међународним пројектима у области просторног планирања и просторног и урбаног развоја;
- Учешће на међународним семинарима и радионицама у земљи и иностранству;
- Праћење и прикупљање међународних докумената у области просторног планирања и просторног и урбаног развоја;
- Примена међународно прихваћених принципа приликом израде планске документације;
- Развој међународно усаглашених показатеља за простор Републике Србије;
- Прикупљање и праћење националних планова и стратегија земаља у окружењу ради усаглашавања просторно-развојних политика.
Сарадња у области просторног планирања међу државама европског запада започела је још у периоду послератне обнове, пре свега у прекограничном контексту. Резолуцијом број 8 о европском просторном планирању (Résolution n° 8 relative à l’aménagement du territoire européen) за заједнички приступ просторном планирању званично се прво заложила Конференција локалних и регионалних власти Савета Европе 1958. године, да би ту улогу од 1970. године преузела Конференција министара надлежних за просторно/регионално планирање (CEMAT), такође у оквиру Савета Европе. Европска економска заједница је, са своје стране, идеју о заједничком планирању озваничила резолуцијом Европског парламента о европском просторном плану 1983. године. Европска сарадња и интеграција у области просторног планирања и просторног и урбаног развоја данас се превасходно одвија у оквиру програма и активности Европске Уније, прецизније кроз програм Европске територијалне сарадње / INTERREG, укључујући мрежу ESPON и програм URBACT, али и друге активности намењене спровођењу Урбане агенде ЕУ.
На глобалном плану сарадња се, пре свега у домену урбаног развоја, одвија под окриљем Програм за насеља Уједињених нација – UN Habitat, основаног 1975. године под притиском интензивне урбанизације. Овај програм обезбеђује размену искустава и стручну подрушку на бројне теме урбаног развоја, а у контексту остваривања циљева одрживог развоја.
Република Србијa данас учествује у свим претходно наведеним програмима. Поред тога, према Просторном плану Републике Србије од 2010. до 2020. године просторно-функционална интегрисаност у окружење представља један од основних циљева просторног развоја те се овим планом предвиђа да се функционално повезивање са регионима и државама у окружењу одвија у складу са европским програмима прекограничне, транснационалне и међурегионалне сарадње, активностима еврорегиона, међудржавном сарадњом (у смислу усклађивања просторно-развојних приоритета), као и у складу са европским принципима и показатељима просторног развоја, а уз подршку европских фондова и стварање заједничких акционих подручја. Основ за повезивање су целине природних система, инфраструктура, културно наслеђе, урбани центри као и економске и социјалне везе које доприносе одрживом просторном развоју Србије у европском окружењу.
Координација међународне сарадње поверена је Групи за међународну сарадњу коју чине:
Мр Тијана Живановић Милић, дипл. просторни планер, руководилац Групе (tijana.zivanovic@appurs.gov.rs)
Вања Илић, дипл. проф. енглеског језика и књижевности, научни и стручни преводилац (vanja.ilic@appurs.gov.rs)
НАЦИОНАЛНИ УРБАНИ ФОРУМ
Идући у сусрет Дванаестом заседању Светског урбаног форума (World Urban Forum – WUF12) који ће се одржати у Каиру од 4. до 8. новембра 2024. године, у Нишу је 11. и 12. априла ове године одржан други по реду Национални урбани форум (НУФ2). Главна тема Форума, који је окупио око 200 учесника, била је „Локализација циљева одрживог развоја и праћење урбаног развоја у Републици Србији”. Поред пленарне, одржано је и шест паралелних тематских сесија. Циљ одржавања Форума је да се допринесе одрживости, инклузивности, резилијентности и безбедности градских насеља.
Додатне информације о Форуму налазе се на линку: https://www.mgsi.gov.rs/cir/aktuelnosti/nacionalni-urbani-forum